Den imponerande säsongen fortsätter för Åhus Handboll. Representationslaget går starkt i Division 2, där man jagar en positiv kvalplats med sitt unga och talangfulla lag. Ett lag som till stora delar består av spelare från de egna leden, något som också har visat sig i andra årskullar. Åhus Handboll har nämligen lyckats med den imponerande bedriften att ha hela fem olika lag fördelade över fem olika åldersklasser i ungdoms-SM steg 4.
Framtiden ser med andra ord väldigt ljus ut för Åhus Handboll, där Pojkar 01 redan gör stora avtryck inom seniorhandbollen. Nästa årskull som tar klivet upp för att bli tillgängliga för spel i seniorlaget är Pojkar 16, som även de har kvalificerat sig för steg 4. Inte nog med det, i helgen (9-10 mars) är Pojkar 16 först ut av Åhus Handbolls lag för att göra upp om platserna i det femte och sista steget. Finalsteg fem spelas i Uppsala den 3-5 maj. Inför helgens matcher har vi tagit tempen på Stanley Cederberg, tränare i Pojkar 16.
Hur har vägen till Steg 4 sett ut?
Vi kvalificerade oss för steg 3 genom att vinna vår grupp i steg 1, där vi ställdes mot Ronneby HK, IF Kristianstad, Hallby och IFK Skövde. Detta gjorde alltså att vi kvalificerade oss för steg 3 som hölls i Halmstad. Även där vann vi vår grupp där vi denna gång ställdes mot Halmstad, Örebro och Anderstorp.
Hur ser du på era chanser i Steg 4?
Jag tycker att det ser hyfsat ut på förhand. I den första matchen har vi OV Helsingborg, som även arrangerar hela steget, men där jag tror att vi har alla chanser i världen att ta poäng. Därefter ställs vi mot HK Country, även det ett lag som jag tror att vi har en bra chans mot. Den verkliga prövningen och den match som på förhand ser tuffast ut är den mot “Sverigetvåan” Redbergslid. Ett lag som vi på förhand vet är otroligt skickliga, och där vi behöver göra en väldigt bra prestation för att ha någon chans.
Vilken är lagets styrka?
Just laget skulle jag säga. Vi har en väldigt bra gemenskap och där spelarna samtidigt är träningsvilliga och är redo att lägga ner hårt arbete för att uppnå sina mål. Det är denna träningsvillighet som i slutändan ger resultat med tillräckligt tålamod. Detta tålamod kan vi även se prov på genom den kontinuerliga fysiska träning som har lagt en väldigt bra grund för spelarna. Dessutom tänker vi långsiktigt både på ett individuellt plan och när det gäller lagets samarbete. När det gäller spelsättet, så förespråkar vi en fartfylld handboll med mycket fart och fläkt.
Hur ser du på framtiden för laget?
Killarna blir juniorer, vilket betyder att det blir mycket nya grejer också. Killarna kommer att ingå i en ny träningsgrupp och där laget troligtvis kommer att se annorlunda ut på många sätt. Däremot finns det många individer som är väldigt ambitiösa och som har ett starkt driv för handbollen. Om de fortsätter träna på tror jag att deras framtid ser väldigt ljus ut.
Varför tror du att Åhus Handboll har lyckats med fem lag i steg 4?
Till att börja med kan vi se att fler och fler tränare går olika utbildningar, vilket förbättrar förutsättningarna drastiskt. Även bland spelarna finns det en imponerande träningskultur som bidrar på ett väldigt positivt sätt. Sedan kan vi se de stora kullarna som alltid har funnits åtminstone inom de unga åldrarna, men de finns kvar och är verkligen imponerande. Framgång föder framgång med andra ord.
Åhus Handboll önskar killarna i Pojkar 16 stort lycka till!
Jacob Nalerius