Rond ett är över. Nu stundar en rafflande retur i Ystad under fredagen. Det står klart efter att Åhus under onsdagen föll knappt med 32-34 mot IFK Ystad.
Efter segern mot Vinslöv återstår ett hinder för att Åhus Handboll ska kvalificera sig för gruppspelet av svenska cupen.
Detta hinder är IFK Ystad och under onsdagen avgjordes den första ronden.
Och efteråt står det klart att Åhus har en knapp uppförsbacke som väntar för att Åhus ska gå hela vägen.
IFK Ystad gick nämligen ut och visade hur den allsvenska nivån kan se ut.
Anförda av superlöftet Lowe Knutsson, som svarade för tio fullträffar, gick Ystad på knock.
Men trots att läget länge såg dystert ut för Åhus gjorde en stark slutspurt under den andra akten att underläget inför returmötet bara är 32-34.
Om Åhus lyckas avsluta säsongen med en vändning av imponerande proportioner återstår att se. Svaret kommer på fredagskväll då lagen ställs mot varandra på nytt klockan 19:00 i Ystad Arena.