Seriespelet är över för denna gång. Men innan det är dags för uppehåll ska det kvalas till svenska cupen. På tisdag kommer Vinslöv på besök till Sånnahallen för ett hett derby.
Så sent som under lördagen avslutade Åhus Handboll en imponerande säsong, där laget till sist parkerade på fjärde plats division 1.
Men det där säsongsuppehållet får allt vila lite till.
Under tisdagskvällen vankas det nämligen hett cupmöte i Sånnahallen. Då har det blivit dags för Vinslövs HK att gästa Åhus Handboll.
Det som lagen spelar om är en plats i den kommande upplagan av svenska cupen, som drar igång efter sommaren.
Åhus har sedan tidigare städat av IFK Karlskrona U med 33-27 i den första kvalomgången.
Men nu väntar alltså Vinslöv. Detta är ett lag som hade ambitioner att gå upp i Handbollsligan inför säsongen. Men så blev inte fallet, utan istället trillade laget ur allsvenskan och kommande säsong så kommer Vinslöv och Åhus att ställas mot varandra i seriespelet.
För att få en försmak på hur den kommande säsongens möten kommer arta sig räcker det med andra ord att bege sig ner till Sånnahallen på tisdag klockan 19:00, då det är avkast.